25 Aralık 2007 Salı

ARILIK ZİYARETİ 2

23.12.2007

Bayramın dördüncü günü güneş kendini gösterdi. Öğleden sonra arılığa gittim. Maaşallah arılar gayet neşeli. Temizlik uçuşu yapıyorlar. Ama polen getiren göremedim.Bizim büyük arıcı Babam Fevzi SARIK. Arıcılığı birlikte ortak olarak yapıyoruz. Görevim icabı her zaman arılara uğrayamıyorum. Allah razı olsun bize çok destek veriyor. Kendisi Gönenimizin Emekli İmam-Hatiplerindendir.
Bizim İtalyan iyi çalışıyor. Fotoğraf makinasının pili bittiği için cepten çektim net olarak gözükmüyor arılar.Hava biraz serin ama dayanamadım kovanı açtım. Bu arı kuvvetli sayılır. Arı çerçevelerin hepsine yayılmış. Kuvvetli arının hali başka oluyor. Arı canlı körük vermesem taarruza geçecek.


İlginç bir anekdot vereyim bu kovanın altı açık. Polen çekmecesi geri kaymış. 20 cm2. lik altta boşluk var. Polen tuzağı tamamen açık. Arı bu açıklığa rağmen gayet hareketli ve canlı gözüküyor. Üşüme alameti yok. Bal durumu iyi.

Zaten arı üşümez deniyor. Biz önemli olan arıyı rutubetten koruyalım.

Bakın bakalım ana arıyı görebilecekmisiniz. Bu üç çerçevedede ana arı var. Lakin fotoğraflarda bende göremedim. Fotoğrafı çekerken herhalde saklanmış. İtalyan bir ana arı. Arıda şu an yavru yok. Çerçeveleri kontrol ettim. Acaba yumurta varmı diye, bulamadım.


Bu da başka bir kovan. Bu koloni diğerine göre daha zayıf. Nerede ise diğerinin yarısı. Arı cansız. Fazla hareket etmiyor. Bu da kuvvetli koloninin farkını gösteriyor. Diğeri çok hareketli idi.

Hiç yorum yok: