12 Aralık 2008 Cuma

VAROO MÜCADELESİ

Bayramın 3. günü hava güneşlik. Arılığa gidip arılara son kez ilaç vermemiz lazım. Sabah kuvvetli bir don vardı . Öğleden sonra olmasına rağmen hava hala hafif serin.

Arılığa vardık arılar uçuşuyorlar.
Bazı kovanlar güzel polen getiriyor. Çevrede çiçek gözükmüyor ama polen geliyor.Kovanların önünden arıların çalışmalarını seyrederken bir vızıltı duyuldu. Allah Allah bu ses ne çevreyi taradım. Bir kovanın önüne konmuş bu erkek arıyı gördüm. Bu dönemde erkek arı bulunması ilginç.

Görev dağılımı yapıp Arılara oksalik asit vermeye başladık. Kovanlardan birini inceledim. Ana arının bulunduğu bu çerçevede hala yavru var. Çerçevenin iki tarafında da larva ve pupalar bulunmakta. Hava serin olduğu için yavru üşümesin diye fazla incelemedim. Yumurta varmı diye bakmadım. Arılarda bu dönemde yavru bulunması arıların kendilerini gençleştirdiklerini gösteriyor.


Oksalik asiti çerçevelerin arasına arıların üzerine şırınga ile sıktım.Arılar mısırda iken hırsızın biri kovanın arkasında ateş yakmış kovanın içinden bir iki çıta bal çalmış. Midesini cehennem ateşi ile doldurmuş.İlaçlama bitti. Son kontroller yapıldı. Geriye yaslanmış kovanlar düzeltildi. Arılıktan arılara veda ederek ayrıldık.

6 yorum:

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

selamünaleyküm hasan bey,

arılığınız ve kovanlarınız çok güzel ve temiz Allah nazardan saklasın İnşallah kışıda kayıpsız atlatırsınız

Allaha Emanet olunuz

Beekeeper Hasan dedi ki...

Aleykümesselam Zafer Bey!

Teşekkür ederim. İnşaallah cümlemiz kışı kayıpsız atlatırız. Allaha emanet olun.

melisettas dedi ki...

happy new year 2009

Beekeeper Hasan dedi ki...

Thank you very much Mr. Melisettas. Me to.
See you.

keltepe78 dedi ki...

güzel www.bal-ar.tr.gg

keltepe78 dedi ki...

ilgi çekici www.bizimvebsitemiz.tr.gg