28 Nisan 2008 Pazartesi

HAVA MUHALEFETİ

Cuma günü mesai bitimi yine yola düştük. Hava durumu raporu iç açıcı değil ama arılara fırsat bulursak bakmak mecburiyetindeyiz. Şansa dedik yola çıktık.
Yolda bir ahbabımızın arılığının yanından geçerken arabasını gördüm. Durduk akşam üzeri hava serinlemiş idi. Arı pek çıkış yapmıyor. Baktım arıları hastalanmış. Kireç yapmış. Arılar yerden yüksek ağaç sehpalar üzerinde ve üstlerinde indirme diye tabir ettiğimiz üzeri kapalı arılık. Yerden rutubet alma imkanı yok. Ama arılar başka bir yerden nakledildiğini tahmin ediyorum. Arılar kireç hastalığına yakalanmış. Arıları bölmüş arılar haliyle zayıf ve yavruyu yeterli ısıtamadı yavru hastalandı.

Yolda kayınpederin köyünde bir gece kalıp ertesi sabah arılığın yolunu tuttuk ama hava kapalı ve rüzgarlı arıyı kontrol etme imkanı yok. Yol üzerinde arı olduğunu duyduğum bir yere uğradım. Bende arılarıma iyi bir kışlık arıyorum. Gezerken orman içinde bir arılık gördüm çok hoşuma gitti yeri. Rüzgarlara kapalı şahane bir yer. Hakim rüzgar lodos ve poyrazın tutmadığı bir yer.
Ama gördüğünüz gibi bu şahane yerde arıların büyük bölümü tek katta. Arılarına bakamamış. Şu an bu arılar katları dolduruyor olması lazım.Vadi içinde sağ ve solunda kestane ve ıhlamur ağaçları bulunan güzel bir yer. Allahü Teala bütün arıcı arkadaşlara böyle bir arılık nasip etsin. AMİN


Artık arılığa gidemiyeceğiz çünkü kontrol imkanı yok. Babamın evine geçtik. Çocukları bırakıp marangozun yolunu tuttum. Yeni yaptırdığımız kovanları kontrole gittim. Daha başlamamış. Elimde yeterince kovan var. İlk bölmeleri önümüzdeki hafta yapacağım ikinci partide onları doldururuz. Yaptırmaya biraz geç karar verdik. Elimde bulunan eski kovanlardaki arıları bunlara koyarız. Bir kısmı polensiz uzun yolculuklar için polenli kovanlar daha iyi. Marangozdan dönüşte başladık çıta bağlamaya ne yapalım boş durmak yok. Altı ilave temel petek bağladık. Cumartesi hava muhalefetinden arılığa gidemedik.
Pazar sabahı kalktığımızda hava yine kapalı ve rüzgarlı. Ya Rab bize kontrol fırsatı ver onca yoldan geldik. (:
Depodaki ilaveleri geçen sene çıkardığımız eski peteklerin çerçevelerini hepsini bahçeye aldık. Ateş yaktık üzerine kazanı koyup içini su ile doldurduk. Su kaynayınca çamaşır sodasını ilave ettik. Dezenfektanımız hazır. Kovanları ve ilaveleri önce pürümüz ile yaktık. Çıtaları kaynak kazanın içine gruplar halinde soktuk. çıkarıp bol su ile durulayıp. Kurumaya bıraktık. Çıtalar bitti hava açmaya başladı güneş yüzünü gösterdi. Hemen kazanı ortadan ikiye bölünmüş varile boşalttık. acele ilaveleri ve kovanlarıda dezenfektana sokup duruladık. Dezenfekte işini tamamladık. İnşaallah arılara bakacağız.
Hemen acele hazırlandık. iki gruba ayrıldık babam ve valide kontrolleri yapılmış çiriş otunda bulunan arılığa gittiler. Ben ve bilader kontrolleri yapılmamış arılığın yolunu tuttuk.
Üçgüller şahane açmış. Tespilik dediğimiz çalılarda hepsi açmış Çevrede 1001 çiçek var mühhiş bir bal kaynağı ama bal yok. Çiçek nektar havası bulamıyor. Hava bir haftadan bu yana lodos esiyor.
Çalışmaları çok güzel. Artık katları doldurmaya başlamışlar maaşallah. Bölme için hazırlar analar hazır olunca bölünecekler.Hava ikindiye doğru yine serinlemeye başladı ama ne yapalım kontrolleri tamamlamamız lazım. Bir kaç ananın kanatları makas ile kesildi kazara oğula kaçamasınlar:)
Arılar, hava biraz serin ve dışarıda yeteri kadar nektar bulamadıkları için sinirliler hiç sevmesemde eldiven takmak mecburiyetinde kaldım.Hele şükür konktrolü bitirdik. Hemen şehre indik. Çalışmaya devam biraz çay içtik çerçeve bağlamaya devam. Akşam oldu tekrar Burhaniyenin yolunu tuttuk.

Hiç yorum yok: