20 Mayıs 2008 Salı

KAPIDAĞ YARIMADASI KEŞFİ

Çarşamba günü Erdek İlçesi Kapıdağ yarımadasına arılara yer bakmak için biladerin motoruna atladım ver elini Erdek. Erdek' e Orman Şefliğine gittim. Şeflikten bu sene ormanı numaralamadık herkes yerini buluyor ondan sonra bize gelip yerini işletiyor dediler.

Atladık motora Erdek'in içinden ormana çıkıp Makas tarla üzerinden sığır yatağına çıkacağım. Orman deposuna gelince yol ikiye ayrıldı dedim üstteki yol doğru yol çünkü yola malzeme dökülmüş. (Tabi diğer yolu görmeden :(( ) Yola girdim git allah git bir türlü makas tarlaya ulaşamadım. Artık anladım ki ben yanlış yola girmişim. Geri dönsem çok yol geldim. Artık adanın öbür yüzüne inip oradan depoyu doldurup devam edeyim dedim. Nasıl olsa gitmek istediğim yerleri bu depo ile dolaşamam. Ya Erdek'e geri döneceğim veya sahile inip benzin bulacağım. Artık denize ineceğiz keşke dönse imişim. Sahile inip doğu yönünde yolu takip etmeye başladım. Daha önce buralara gelmemiş idim. Bir köye ulaştım. Öğle ezanı okunmaya başladı. Namazı kılıp ondan sonra benzin sorayım dedim imam ile tanıştık hemşerim imiş. Köyün ismi Ormanlı köyü imiş.

Ormanlı Köyünden görünümFakat köyde benzin bulamadım. Şahin Burgaz'a petrol istasyonu kurulmuş oradan alabilirsin dediler. Tekrar motora atladım. Hedef Şahin Burgaz Köyü.

Sahilden görünüm

Şu kayanın duruşuna yakından bakarmısınız

Nihayet Ballı köyüne ulaştım. Köyün girişinde gördüğünüz yeşillikler soğan. Bildiğimiz şu mor soğanlar burada acaip soğan yetiştiriyorlar. Köyün hemen arkası dağlık.Ballı Köyünün diğer yönden görünümü


Şahinburgazdan depoyu doldurup geri döndüm. Ballıdan Kirazlı Manastırına çıktım. İki sene manastıra arı koymuş idim. Bu sene burasını özel bir şahıs piknik için kiralamış. Arı konaklatılmayacak imiş. Bende daha önce arı koyduğum bir yeri işaretledim. Bizim buralarda bir arıcı bir yere işaret bıraktımı oraya arı gelecektir. gerçek arıcılar buna saygı duyar ama bazı okumuş cahiller uymaya biliyor. (Başıma geldi bir sene arılarımı sardım dağa çıktık gece bir baktık benim yere arı indirmişler. Hadi gece yarısı ne yaparsınız kamyon arı sarılı. üstelik bu adam emekli bir öğretmen ve bal tüccarı ... cahil yapsa anlarım ama okumuşun cahili daha kötü. Bir cahil yapmaz bunu)
Kestane uç çıkarmış 20 güne kadar açar.
Bu gün iyi macera oldu 200 km.civarında motorla gezinti yapmış olduk :))))
Yorgunluktan öldüm.
Akşam 21.00 civarında Gönen'e ulaştım.

2 yorum:

ilhami uyar dedi ki...

Hasan bey,yazınızı okurken sizinle beraber bende gezmiş oldum burada bende yoruldum ama bu yorgunluk zevkli olmalı,yeni yeriniz hayırlı ve bereketli olsun.İyi çalışmalar.

Beekeeper Hasan dedi ki...

Feşekkür ederim. Arıları henüz taşımadık. Haziranın 10 na doğru gideceğiz.